ksiegarniaipn.plenglishpolish
rozwiń menu
 
Tytuł książki:

Arcybiskup Antoni Baraniak 1904-1977

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wydania: 2024
Oprawa: twarda
Liczba stron: 560 s.
EAN: 9788383760711
ISBN: 978-83-8376-071-1
Cena wydawcy: 79.00 zł

Opis książki:

Antoni Baraniak, syn ziemi wielkopolskiej, urodzony w niewielkiej wsi Sebastianowo, gruntownie wykształcony salezjanin, zaufany sekretarz prymasów Polski – Augusta Hlonda i Stefana Wyszyńskiego – więzień okresu stalinowskiego, poddany wycieńczającym przesłuchaniom, które nieomal zakończyły się jego śmiercią, biskup sufragan gnieźnieński i arcybiskup metropolita poznański. Jeden z najważniejszych, obok prymasa Stefana Wyszyńskiego i kard. Karola Wojtyły, członek Konferencji Episkopatu Polski, uczestnik Soboru Watykańskiego II, zapalony filatelista i fotograf. To tylko kilka zdawkowych informacji o jednej z najbardziej niezwykłych postaci polskiego Kościoła w XX w.

Choć od kilku lat sylwetka Antoniego Baraniaka jest sukcesywnie przypominana, m.in. przez książki i filmy dokumentalne, a jego imię noszą szkoła w Mchach i ulica w Poznaniu, to jednak poza Wielkopolską i wąskim gronem historyków Kościoła jest on prawie zupełnie nieznany. Niniejszy album, przez obszerny wstęp i kilkaset fotografii, przybliża postać tego wielkiego człowieka, któremu krótko przed śmiercią kard. Karol Wojtyła powiedział: ,,Kościół nigdy księdzu arcybiskupowi nie zapomni, że go bronił w najtrudniejszych czasach”.

Książka " Arcybiskup Antoni Baraniak 1904-1977" - Konrad Białecki, Rafał Łatka, Rafał Reczek, Elżbieta Wojcieszyk - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 560 stron i została wydana w 2024 r.