ksiegarniaipn.plenglishpolish
rozwiń menu
 
Tytuł książki:

Archiwalia do dziejów polskiej emigracji politycznej z lat 1939-1990

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wydania: 2018
Liczba stron: 424 s.
Wymiary: 170x240 mm
EAN: 9788380985599
ISBN: 978-83-8098-559-9
40.00 zł
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Pliki do pobrania:

Spis treści - PDF

Opis książki:

Badania nad polską emigracją polityczną okresu zimnej wojny, którejpoczątki sięgają czasów II wojny światowej, doczekały się już wielu publikacji,w tym także ujęć syntetycznych. Jednak co roku na światło dzienne wychodzą noweźródła, a wraz z nimi nowe fakty, które wymagają interpretacji.

Z problemem tym spotykają się m.in. uczestnicy Centralnego Programu Badawczego prowadzonego w ramach Biura Edukacji Publicznej IPN pt. „Polska emigracja polityczna 1939–1990".Zapanowanie nad tą dynamiczną bazą źródłową jest dla historyka-badaczaniezwykle trudne i czasochłonne. Stąd też idea konferencji, która daje przeglądaktualnych zasobów, przede wszystkim pod kątem potrzeb badawczych – badań nie tylkonad historią polityczną emigracji, ale również kwestii jej rozmieszczenia,liczebności, składu społecznego, kolejnych fal uciekinierów z PRL (m.in. tzw.emigracji „Solidarnościowej") i ich relacji ze starszymi falami, relacjipomiędzy tzw. Polonią a emigrantami. Przydatny jest przegląd materiałówarchiwalnych, które pozwalają lepiej zbadać interakcje emigracji politycznej zkrajem, problemy życia społecznego (m.in. organizacji kombatanckich,religijności czy życia codziennego), kultury i nauki, powstających irozwijanych w warunkach emigracji. Organizatorów interesuje również miejsceemigracji polskiej w strukturze zimnowojennych emigracji środkowoeuropejskich,podobnie jak jej działania o wymiarze międzynarodowym oraz problem emigracjimotywowanych względami innymi niż polityczne (np. etnicznymi), które wpływałyna kształt i działalność emigracji politycznej (jak np. w przypadku emigracjiobywateli polskich pochodzenia żydowskiego, ukraińskiego czy białoruskiego).

Dla historyka odnalezienie w archiwach, bibliotekach i zbiorachprywatnych niezbędnych do badań materiałów jest często kwestią przypadku iszczęścia, poprzedzonych wieloletnią i drobiazgową kwerendą. Ufamy, że wymianadoświadczeń i wiedzy z archiwistami i bibliotekarzami pracującymi na co dzień zunikatowymi dokumentami związanymi z dziejami polskiej emigracji okresu zimnejwojny, pozwoli usprawnić i przyspieszyć ten proces wyszukiwawczy. Organizatorzymają równocześnie nadzieję, że konferencja będzie okazją do spotkania fachowcówz różnych stron świata i różnych instytucji, pracujących na co dzień z tymi materiałami. Taka wymiana doświadczeń również jest potrzebna.

Książka "Archiwalia do dziejów polskiej emigracji politycznej z lat 1939-1990" - Sławomir Łukasiewicz, Mariusz Olczak (red.) - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 424 stron i została wydana w 2018 r. Cena 40.00 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.