rozwiń menu
 
Tytuł książki:

Archeologia totalitaryzmu. Ślady represji 1939-1956

Autor książki:

Olgierd Ławrynowicz, Joanna Żelazko

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2015
Oprawa: twarda
Ilość stron: 457 s.
Wymiar: 150x215 mm
EAN: 9788363695149
ISBN: 978-83-63695-14-9
pozycja niedostępna

Opis książki:

W ostatnich latach w Polsce coraz intensywniej podejmowane są projekty naukowe, których celem stają się poszukiwania i badania śladów represji nazistowskich i komunistycznych. Ich wspólną cechą jest wielopoziomowa współpraca badaczy terenowych z prokuratorami i historykami z Instytutu Pamięci Narodowej. Na styku różnych dyscyplin naukowych tworzy się dziedzina wiedzy i badań nazywana archeologią totalitaryzmu, która stała się tematem konferencji naukowej zorganizowanej jesienią 2013 r. przez Instytut Pamięci Narodowej - Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział w Łodzi, Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich (Oddział w Łodzi) oraz Instytut Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego.

Książka, będąca swoistym zapisem tego spotkania, podzielona jest na trzy części. W pierwszej przeważają artykuły dotyczące badań archeologicznych w zakresie zbrodni popełnionych w latach 1939-1945. Część druga zdominowana jest przez teksty autorstwa historyków i skoncentrowana na represjach komunistycznych po II wojnie światowej. Uzupełnieniem badań archeologiczno-historycznych są artykuły z interdyscyplinarnej części trzeciej, pokazującej wcześniej omawiane zagadnienia z perspektywy innych nauk, takich jak genetyka i antropologia kulturowa.

Materiały zamieszczone w prezentowanym tomie dotyczą nie tylko wydarzeń z najnowszej historii Polski. Znajdują się w nich również akcenty regionalne, ukazujące ludzi i wydarzenia z terenu województwa łódzkiego oraz - porównawczo - informacje o badaniach z zakresu archeologii totalitaryzmu z obszaru Czech. Intencją redaktorów było stworzenie forum wymiany doświadczeń dotyczących metod stosowanych przy poszukiwaniach, analizach i interpretacjach śladów represji totalitarnych.

Książka "Archeologia totalitaryzmu. Ślady represji 1939-1956" - Olgierd Ławrynowicz, Joanna Żelazko (red.) - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 457 stron i została wydana w 2015 r.