Opis książki:
Niniejsza publikacja koncentruje się na zagadnieniu ingerencji komunistycznego aparatu bezpieczeństwa w położenie mniejszości narodowych w regionie zachodniopomorskim.
Mieszkające na tym obszarze stosunkowo liczne grupy ludności niepolskiej były obiektem zainteresowania lokalnych struktur Urzędu Bezpieczeństwa i jego sukcesorki Służby Bezpieczeństwa przez cały okres istnienia tzw. Polski Ludowej.
Podstawową przyczyną tego stanu rzeczy było wyznaczenie bezpiece aktywnej roli w długofalowym procesie wynarodowienia społeczności mniejszościowych. Nie bez znaczenia była jednak problematyczna przeszłość tych ostatnich oraz ich uwikłanie w meandry ówczesnej polityki międzynarodowej.
W pracy znalazło się miejsce na omówienie działań UB/SB wobec względnie dużych liczebnie i zwartych grup Niemców, Ukraińców i Żydów, jak też i tych przedsięwziętych w słabiej zauważalnych środowiskach Litwinów, Białorusinów i uchodźców politycznych z Grecji.
W odczuciu Autora książka ta z jednej strony nawiązuje do nurtu publikacji poruszających problem polityki narodowościowej państwa polskiego po II wojnie światowej, a z drugiej stanowi uzupełnienie tworzonego przez historyków obrazu najnowszych dziejów Pomorza Zachodniego.
Książka "Aparat bezpieczeństwa wobec mniejszości narodowych na Pomorzu Zachodnim w latach 1945-1989" - Arkadiusz Słabig - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 426 stron i została wydana w 2008 r.