ksiegarniaipn.pl
rozwiń menu
 
Tytuł książki:

Aparat Bezpieczeństwa na Pomorzu Zachodnim w latach 1945-1956. Organizacja – ludzie – działalność

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2021
Ilość stron: 680 s.
EAN: 9788382293401
ISBN: 978-83-8229-340-1
Data: 2022-02-14
60.00 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Pliki do pobrania:

Spis treści - PDF

Opis książki:

Tom studiów poświęcony historii szczecińskiego aparatu bezpieczeństwa w latach 1945–1956. Znalazły się w nim 22 artykuły napisane przez badaczy, którzy w swojej pracy koncentrują się na zagadnieniach związanych z funkcjonowaniem resortu bezpieczeństwa, bądź też korzystają z materiałów wytworzonych przez służby specjalne PRL w toku prac nad różnymi, czasami dalekimi od „polityczno-represyjnej perspektywy” tematami.   

W ostatnich dwóch dekadach, dzięki dostępowi do materiałów zdeponowanych w archiwach IPN, pojawiły się liczne opracowania dotyczące zarówno struktur, kadr, jak i działalności poszczególnych jednostek UB/SB oraz służb wojskowych. Jednak na poziomie lokalnym, w odniesieniu do historiografii dotyczącej Pomorza Zachodniego, wciąż brakuje syntetycznych opracowań, które wypełniłyby tę niełatwą, specjalistyczną niszę. Szczególnie widoczny jest brak wydawnictw omawiających podstawy: strukturę, organizację i lokalny zakres funkcjonowania instytucji zaliczonych do katalogu cywilnych organów bezpieczeństwa państwa: UB, MO (do 1954 r.) czy Informacji Wojskowej. Jak dotąd nie powstało monograficzne opracowanie Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Szczecinie i Koszalinie. Wyjątek pod tym względem stanowią publikacje traktujące o sprawach personalnych, choć dotyczą one tylko szeroko rozumianej kadry kierowniczej i ograniczają się do podstawowych danych opisujących przebieg służby pracowników UB.

Książka "Aparat Bezpieczeństwa na Pomorzu Zachodnim w latach 1945-1956. Organizacja – ludzie – działalność" - Magdalena Semczyszyn, Zbigniew Stanuch - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 680 stron i została wydana w 2021 r. Cena 60.00 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]