ksiegarniaipn.plenglishpolish
rozwiń menu
 
e-book:

Pod czerwonym pręgierzem. Proces krakowski WiN i PSL w 1947 roku. Broszura krakowskiego Oddziału IPN przygotowana na 70. rocznicę ogłoszenia wyroku w procesie krakowskim

Dane szczegółowe:
Pozycja nieprzeznaczona do sprzedaży

Pliki do pobrania:

Pod czerwonym pręgierzem (pdf, 1.19 MB) - PDF

Opis:

10 września 2017 r. minęła 70. rocznica ogłoszenia wyroku w tzw. procesie krakowskim. Na użytek komunistycznej propagandy na ławie oskarżonych posadzono wówczas wspólnie działaczy II Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, z prezesem płk. Franciszkiem Niepokólczyckim na czele oraz działaczy Polskiego Stronnictwa Ludowego, ze Stanisławem Mierzwą, sądzonym już wcześniej w czasie słynnego procesu 16 przywódców Polskiego Państwa Podziemnego. Ośmiu działaczy WiN skazano na karę śmierci, na trzech z nich wyrok wykonano. Pozostałych oskarżonych skazano na wieloletnie więzienie.

Żeby przypomnieć przyczyny i przebieg procesu, Oddział IPN w Krakowie przygotował popularyzatorską broszurę „Pod czerwonym pręgierzem. Proces krakowski WiN i PSL w 1947 roku”, którą można bezpłatnie pobrać ze strony internetowej.

E-book „Pod czerwonym pręgierzem. Proces krakowski WiN i PSL w 1947 roku. Broszura krakowskiego Oddziału IPN przygotowana na 70. rocznicę ogłoszenia wyroku w procesie krakowskim” - .