ksiegarniaipn.plenglishpolish
rozwiń menu
 
e-book:

Pamiętaj, że nosisz mundur. Policja Województwa Śląskiego w stulecie utworzenia

Dane szczegółowe:
EAN: 9788382295580
Pozycja nieprzeznaczona do sprzedaży

Pliki do pobrania:

Pamiętaj, że nosisz mundur. Policja Województwa Śląskiego w stulecie utworzenia - PDF

Opis:

Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Katowicach od kilku lat wydaje publikacje o charakterze popularno-naukowym, z bogatym materiałem ikonograficznym oraz przystępnymi tekstami, prezentując najciekawsze wycinki regionalnej historii. Najnowszym tytułem serii jest Pamiętaj, że nosisz mundur. Policja Województwa Śląskiego w stulecie utworzenia, będący katalogiem wystawy o tym samym tytule, która swój premierowy wernisaż miała 9 czerwca 2022 r. w Katowicach z okazji setnej rocznicy utworzenia formacji.

Bogato ilustrowane wydawnictwo opisuje historię Policji Województwa Śląskiego od okoliczności powstania formacji po kres jej istnienia i tragiczną śmierć wiosną 1940 r. wielu funkcjonariuszy, zamordowanych przez NKWD w ramach Zbrodni Katyńskiej. Ze względu na 100. rocznicę utworzenia Policji Województwa Śląskiego, przypadającą 17 czerwca 1922 r. i będącą pretekstem do przygotowania zarówno ekspozycji, jak i publikacji, duża jej część skupia się na okolicznościach budowy formacji oraz przejmowania przez nią służby na obszarze Górnego Śląska, włączonym w czerwcu i lipcu 1922 r. do II Rzeczpospolitej. Wydawnictwo zawiera teksty merytoryczne oraz szereg zdjęć pochodzących ze zbiorów muzeów, archiwów oraz osób prywatnych, w tym dotąd niepublikowane. Prócz zagadnień poruszonych na wystawie, publikacja została rozszerzona o dodatkowe wiadomości oraz zdjęcia.

Publikacja została wydana w wersji drukowanej, dostępnej nieodpłatnie w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN im. Henryka Sławika w Katowicach oraz w wersji pliku pdf do pobrania ze strony internetowej.

E-book „Pamiętaj, że nosisz mundur. Policja Województwa Śląskiego w stulecie utworzenia” - .