ksiegarniaipn.plenglishpolish
rozwiń menu
 
e-book:

Ofiary Zbrodni Katyńskiej

Dane szczegółowe:
EAN: 9788380988828
Pozycja nieprzeznaczona do sprzedaży

Pliki do pobrania:

Ofiary Zbrodni Katyńskiej - PDF

Opis:

Publikacja przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej w związku z 80. rocznicą Zbrodni Katyńskiej przypadającą w 2020 r. Autorem jest dr Tomasz Szczepański, kustosz Muzeum Katyńskiego w Warszawie. Broszura ma charakter popularyzatorski. Jej celem jest upowszechnianie podstawowej wiedzy o zbrodni.

5 marca 1940 r., władze polityczne Związku Sowieckiego – z Józefem Stalinem na czele – wydały polecenie rozstrzelania blisko 22 tysięcy uwięzionych Polaków. Byli to oficerowie wojska i funkcjonariusze policji - zgromadzeni w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz cywile przebywający w więzieniach sowieckiej Białorusi i Ukrainy. Rozkaz został wykonany przez służbę bezpieczeństwa – NKWD, w kwietniu i maju 1940 r. Wszystkich egzekucji dokonywano poprzez strzał w tył głowy, a ciała zakopywano w zbiorowych grobach w lasach, tak aby wszystko utrzymać w tajemnicy. Prawda o zbrodni była zakazana we wschodniej Europie aż do końca trwania komunizmu. Dopiero 30 lat temu, w 1990 r., Związek Sowiecki ostatecznie przyznał się do winy. Mimo ogromnego wysiłku polskich historyków nadal niektóre aspekty ludobójstwa z 1940 r. są niejasne.

Tomasz Szczepański podsumowuje stan naszej wiedzy w marcu 2020 r. zarówno o zbrodni, jak i o kłamstwie katyńskim. Dla czytelnika dopiero poznającego zagadnienie publikacja będzie znakomitym wprowadzeniem, a opracowana przez autora bibliografia dopomoże w dalszym zgłębianiu tematu. Załączona mapa w klarowny sposób ukazuje geografię ludobójstwa. Wszystkie ilustracje pochodzą ze zbiorów Muzeum Katyńskiego w Warszawie.

Publikacja nie jest przeznaczona do sprzedaży. Jest udostępniana w ramach projektów edukacyjnych Instytutu Pamięci Narodowej, jak również w wersji on-line.

E-book „Ofiary Zbrodni Katyńskiej” - .