ksiegarniaipn.plenglishpolish
rozwiń menu
 
e-book:

Niemiecki obóz w Płaszowie 1942–1945. Przewodnik historyczny (wydanie II poprawione)

Dane szczegółowe:
EAN: 9788394374914
Pozycja nieprzeznaczona do sprzedaży

Pliki do pobrania:

Ryszard Kotarba, Niemiecki obóz w Płaszowie 1942–1945.Przewodnik historyczny, wydanie II poprawione (pdf, 4.14 MB) - PDF

Opis:

„Zamierzeniem tej publikacji jest przybliżenie wiedzy o dawnym niemieckim obozie pracy, a potem obozie koncentracyjnym w Płaszowie. Choć powstał on głównie na gruntach dawnej gminy Wola Duchacka, to do historii przeszedł pod nazwą: Konzentrationslager Plaszow bei Krakau. Obóz ten, leżący tak blisko centrum Krakowa, miejsce śmierci tysięcy Żydów i Polaków, w tym wielu krakowian, po wojnie został niestety szybko zapomniany. Poczynania komunistycznych władz nie uwzględniały szczególnego charakteru tego miejsca, teren obozu w znacznej części został zajęty pod budownictwo mieszkaniowe i inwestycje miejskie. Dziś znacznie okrojony obszar pozostaje nadal opuszczony, skąpo oznakowany i dość zaniedbany, mimo postępujących prac porządkowych.”

Ryszard Kotarba

Przewodnik zawiera podstawowe informacje o getcie w Krakowie, początkach, rozbudowie i likwidacji obozu w Płaszowie, warunkach życia więźniów, niemieckich zbrodniach, ściganiu zbrodniarzy wojennych, a także wykaz wybranych publikacji, wykaz pojęć i skrótów oraz mapę z trasą zwiedzania.

Publikacja, z uwagi na jej wartość edukacyjną, dystrybuowana jest wyłącznie bezpłatnie. Wersje drukowane przewodnika oraz towarzyszące im bilingwalne ulotki informacyjne, dostępne są w punktach informacyjnych przy krakowskich synagogach, a ponadto w Centrum Społeczności Żydowskiej (JCC) w Krakowie, w Oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – Fabryka Emalia Oskara Schindlera oraz w punktach informacyjnych  InfoKraków.

E-book „Niemiecki obóz w Płaszowie 1942–1945. Przewodnik historyczny (wydanie II poprawione)” - .