ksiegarniaipn.plenglishpolish
rozwiń menu
 
e-book:

Mieczysław Kozłowski ps. Żbik, Bunt

Dane szczegółowe:
Pozycja nieprzeznaczona do sprzedaży

Pliki do pobrania:

Mieczysław Kozłowski ps. Żbik, Bunt - PDF

Opis:

Pochodził z Rzyk w pow. wadowickim. W 1940 r. związał się z Tajną Organizacją Niepodległościową. Wywieziony przez Niemców na roboty przymusowe, został następnie aresztowany, ale zdołał uciec z transportu. Po powrocie w rodzinne strony wstąpił do Oddziału Partyzanckiego „Orzeł Biały” NOW-AK.

Odniósł rany w walkach z Niemcami o Maków Podhalański. Zagrożony aresztowaniem przez NKWD uciekł z sowieckiego szpitala polowego i wrócił do konspiracji. Utworzył oddział, którym jako „Żbik” dowodził do października 1945 r. Ujawnił się jako żołnierz Oddziału Partyzanckiego „Surowiec” AK.

Nękany przez bezpiekę ponownie nawiązał kontakt z NOW-NZW i w lutym 1946 r. przyjął pseudonim „Bunt”, stając na czele oddziału partyzanckiego „Błysk”, który wkrótce wszedł w struktury Armii Polskiej w Kraju.

22 sierpnia 1946 r. wpadł w zasadzkę zorganizowaną przez wadowicki Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. 4 grudnia 1946 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Krakowie skazał go na karę śmierci. Został zamordowany w więzieniu Montelupich 17 stycznia 1947 r. Ciało pogrzebano potajemnie na cmentarzu Rakowickim. Szczątki odnaleziono w 2018 r. podczas prac Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

E-book „Mieczysław Kozłowski ps. Żbik, Bunt” - .